7 Haziran 2018 Perşembe

KİRALIK KONAK YORUMLAMALAR
Benim için dönem yazarları arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun yeri çok ayrıdır. Yaban romanını defalarca okumama rağmen Ahmet Celal karakterinin alıntılarını her okumamda farklı bir bakış açısı bulurum. Canım sıkıldığında Ahmet Celal sendromu oldum şu an demişim farkında olmadan. Ahmet Celal karakter derinliği denilen o derinlik benim için anlatılmaz. Gelelim Kiralık Konak kitabına. Bir dönem moda gibi romanlar dizi haline getiriliyordu. Yaprak dökümü dizisi yayınlanırken acaba Kiralık Konak dizi haline getirilse nasıl olur diyordum. En az üç sezondan oluşan bir dizi olurdu sanırım.
Osmanlı devleti son zamanları... Yanlış Batılaşma ve karakterlerin bu yanlış Batılaşma karşısında bir anlamda yok olmaları. Yaşam stillerinin sorgulanması bir aşk üçgeni. Seniha- Faik- Hakkı Celis.  Seniha'nın yaşadığı ruh buhranları, bulunduğu yozlaşmış ortamlar üzerinde duran yazar betimlemeleri yaparken adete gözümüzde Seniha'yı canlandırır. Pek sevdiğim bir karakter olmadı kendileri :)
Hakkı Celis ise umuttur. O yozlaşmış ortamı kendince kınarken aslında kendisine bir çıkış yolu aramaktadır. Düzgün bir kişiliği vardır. Onunda bir hatası var ya neyse.
Naim Efendi ise konağın sahibi Seniha'nın dedesidir. İyi yetişmiş sevecen aslında fazla yumuşak kalplidir. Daha dirayetli olsaydı ne olurdu sanki dedirtti.

"Bu ev, bazı günler, ona bir mezar gibi görünüyordu. Nefesi darlaşıyor ve sokağa fırlamak, koşmak, haykırmak istiyordu. Ta on dört yaşından beri kalbinde bilmediği yerlerin, görmediği şeylerin, tanımadığı kimselerin hasreti vardır. Fransızca, "Nereye kaçmalı?" sözü dilinde daimi nakarattı."
Yanlış Batılaşma o dönemin romanları üzerinde etkin bir konu. Seniha karakteri Avrupa görmüş Tanzimat dönemi karakterleri gibi. Gelenekselliği hatta gelenekleri kökten ret etmekle daha mutlu olunacağını düşünse de içindeki huzursuzluğu kaçış ve arayışta bulmuş.
Kitap dönem olarak I.Dünya Savaşı'nın yansımalarını anlatırken yer yer Seniha'nın hareketleri karşısında acımayla karışık bir öfke duyarken Hakkı Celis için üzüleceksiniz. Cepheye giden Hakkı Celis kurtuluş yolu olarak gittiği bu yolda en azından inandığı geriden dahi gelse o duygu için şehit olur. Vatan sevgisi. Yazarın bu karakter üzerinde daha çok durmasını beklesem de anlatılmak istenenler Seniha üzerinden anlatıldığı için anlıyorsunuz yer yer o kopukluğa rağmen. Naim Efendi belki de en çok yardım etmek istediğim bir karakter oldu. Konağını kiraya vermek istediğinde kimsenin konağa talip olmaması yazarın vurgulamak istediği bir diğer nokta aslında.
Tüm o lüks çılgınlığı, batılılaşmayı; kılık kıyafet evlerin apartmanlara dönüşmesi, eskiye dair güzel olan her şeyi köhne geri kalmış olarak addeden sığ karakterler ve dönemin buhranını İstanbul üzerinde görmek. Her türlü zorluktan kurtulmayı Avrupa'ya kaçmakta bulan ve zor durumları anlamak yerine görmezlikten gelip aşağılayarak batılılaşmayı yanlış anlama üzerine yaşananları trajik, gözlemsel ve okuyucuya yorumlama özgürlüğün vererek anlatan Yakup Kadri'nin değerli kitaplarından olan Kiralık Konak okumanız gereken kitaplardan...

12 yorum:

 1. Oldukça ilginç bir kitaba benziyor

  YanıtlaSil
 2. Karakterlerin kendi içinde de hikayeleri var okuyucunun tamamlaması istenilen aslında 😊

  YanıtlaSil
 3. Yakup Kadri Karaosmanoğlu kitaplarını bende çok severim. Bu kitabını okumadım. Ancak senin anlatman ilede anladığım kadarıyla çok etkili bir kitaba benziyor. Kitabı okumak istedim doğrusu :)

  YanıtlaSil
 4. Bir yazar, Yakup Kadri yalnızca "Kiralık Konak"ı yazsaydı yine de bu romandan dolayı Türk Edebiyatında ki yerini alırdı diyor. Kiralık Konak gibi güzel bir eseri blogun da gündeme taşıdığın için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaban 😊 benim için çok ayrı yeri olsa da bu kitabını değerli buluyorum teşekkür ederim yorumunuz için 😊

   Sil
 5. okumadım ama okuycam listeye aldım. saol yaaa. belli ki çok güzel. yakup kadriyi de okuma listeme aldım. reşat nuri, hüseyin rahmi, peyami safa çok seviyom. ahmet hamdi de okudum bikaç tane :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaz döneminde Peyami Safa nin okumadigim kitaplarını insAllah bende okuyacağım 😊

   Sil
 6. Good post!
  very interesting ❤

  YanıtlaSil
 7. Wonderful post, dear! ♥ I really liked it!
  Hugs ♥

  YanıtlaSil