14 Şubat 2018 Çarşamba

DETAYLAR


Eylül... Eylül ayını sevenlerden misiniz? Sonbahar başlangıcı; yaz sonrası kafası karışık bir mevsimdir. İlk on beş günü yaz mevsimidir. Son on beş gün  ise bahar esintileri gösterir. Akşam serinliği başlar. Kitaplığımın bazı özel kitapları vardır.  Not aldığım satırları olan defalarca okusam dahi özel anlamlar çıkardığım kitaplar... Eylül(Mehmet Rauf) bu özel kitaplardan. Karakterlerin ustaca işlenmesi bir film olmalı diyorum bu kitap. Çağının çok sonrasına kalabilen klasikleşmiş karakterleriyle mutlaka empati kurabileceğiniz bir kitap.
"Evet, her şey çürüyor, her şey... İnsanlar da çürümeyecekler mi?"
"İnsan gariptir..."
"Ondan başka her şey boş, her şey hiç, her şey beyhude idi. O olmasa hiç, hiçbir şey olmazdı. Ve yine ondan başka her şey yoktu."
Altını çizip not aldığım alıntılardan birkaçı... Yasak bir aşk hikayesi temelli olan bu kitap hüzün veriyor. Daha doğrusu düşünmekten yorgun düşürüyor. Süreyya karısı Suat ve Necip bu üç önemli karakterin psikolojik tahlillerini istemsizce yaparken buluyorsunuz kendinizi. Toplumdaki yozlaşmaları inceden inceye ele alan evlilik temelini sarsan olaylara karşı yazarın psikolojik çözümlemelerinin içinde kayboluyorsunuz. Yazarın dili kullanma şeklini ben sevmiştim. 
Suat; kocası ile evliliğini sürdürürken Necip Bey'e aşık olur. Necip akrabası olan Süreyya ile Suat'ın yanına gidip gelir Suat'a aşık olur. Süreyya;  Suat’ın kocasıdır. Onun için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir.    
Sonu hüsranla biten bu kitap edebiyatımızın değerli kitaplarından. Karakterler arasında olaylara müdahale etme isteği uyandırıyor. Suat'ın kocasına kızarken Necip'e git buralardan dediğinizde dahi üzülüyorsunuz...
Okumanızı tavsiye ederim. Yazdan geriye kalan bir günde şehrin kalabalığını geride bırakırken rüzgarın sayfalarınızı çevirmenizi önlediği farklı bir zaman diliminde hayal edin kendinizi. Bu kitap öyle bir güne anlam katacaktır...
Yorumlarınızı bekliyorum. 

15 yorum:

 1. Daha önce bu kitabı okuma fırsatım olmadı ama siz öyle doğal anlatmissiniz ki ilk fırsatta okuyacağım. Teşekkürler yazınız için.

  YanıtlaSil
 2. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Karakter analizi,olay örgüsü güzeldi.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olay örgüsü zamanına göre vay be çok iyi kitap dedirtiyor😊

   Sil
 3. İlk Psikolojik Romanımızdı yanlış hatırlamıyorsam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende ilk psikolojik roman olarak biliyorum 😊

   Sil
 4. okudum ivit eski romanlar çok güzel yaaa. mesela araba sevdası da o kadar güzel kuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araba sevdası 😊 karakterlerin analizi hakkında uzun uzadıya konuşabilirim

   Sil
 5. Türk edebiyatına ait eski eserleri okumak istedim lakin bir türlü kısmet olmadı. Artık bir yerlerden başlamanın vakti geldi sanırım (: Bu güzel anlatımız sayesinde başlangıç noktamız belli oldu sanirim (: Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Thanks for the beautiful post!
  Kisses :)

  YanıtlaSil
 7. There is nothing better than a good book, a tasty tea and a cozy blanket - on a cold evening.
  Such a lovely post.

  Need cute cat content?
  And some christmas vibes, take a look at my Youtube Video HERE

  YanıtlaSil