6 Aralık 2018 Perşembe

RAB NE BANA Dİ JODİ FİLM YORUMU

 
 
Üç gündür yağmur yağıyor. Havanın gri-siyah bulutlarına alışamayan birisi olarak güneşi özledim sanırım. Kış güneşi biraz utangaç biraz parlak kendini belli etmek ister çünkü. yaz mevsimindeki görkemi azdır. Mevsimler değişse de başınızı kaldırın bir bakın ben buradayım; yalnız olmayı sevmiyorum dercesine.
Böyle havalar film izlemeli dediğimiz havalardan değil mi; ama. Bende uzun zamandır yazısını yazmak istediğim ara ara dinlemekten de vazgeçmediğim şarkıları olan ki bazen Instagram hikayelerimde de görmüşsünüzdür belki RAB NE BANA Dİ JODİ filmini paylaşmak istedim.
 
 
 
Rab ne bana di jodi(Bu çifti Allah birleştirdi) filmi biraz eski bir film olsa da bence izlemesi oldukça hoşunuza gideceğiniz bir film. 2008 yapımı olan bu film 2 saat 52 dakika. IMDB puanı hiç de fena değil.(7,2/10) Filmin başrol oyuncuları oldukça sevilen bizlerin de aşina olduğu oyuncular. Sharukkhan(Surinder Sahni/Raj rolünde) ki sinema reaksiyonlarında gördüm bu aktörün kendisinin başrol olmadığı filmlerde bir beş dakikalık görünmesi dahi olay oluyor. Seyirciler alkışlamaya başlıyorlar. Çok seviyorlar. Anushka Sharma'nın(Taani rolünde) ise ilk filmi. Bu filmden sonraki filmlerinde gördüğüm kadarıyla biraz değişmiş. Yüz hatları oturmuş. Hindistan'da film sektöründeki kast sisteminde bence kendi çabasıyla oldukça iyi bir rol almış. Anuskha'nın ailesi film sektöründen değil bildiğim kadarıyla. Gelelim bu filme Bu çifti Allah birleştirdi... Etkileyici bir ad. Filmde yine kulağımıza tanıdık gelen cümle içerisindeki kelimelere odaklanabiliriz. Ortak kelimelerimiz var. Film sevdiğimiz insandaki ilahi aşk üzerine kurgulanmış romantik komedi. Filmin başrol oyuncusu Sharuk Khan iki rolde.


Güzel bakan adamlardan kendisi diyorum. Ancak kimi yerlerde saç stili ile 2008 değil de daha mı önceki yıllardayız dedirtti. Sevdiği kadın için tamamen karakter ve tar değişikliği yaparak iki farklı insan oluyor. Bir oyun aslında hikayenin sonundan başlıyor ikisi de. Sonunda başa bu yolda tanıyorlar birbirilerini.

Bu kadına ayrı bir  sempati besliyorum. Hint filmlerindeki abartılı hatta müzikten dolayı çok fazla var çünkü atlamak istesem de sahneleri Anuska'nın filmleri daha anlamlı ve kaliteli bence. Kendi jenerasyonundaki kadın oyunculardan daha gerçekçi roller yapıyor ve güzel bir gülümsemesi var. Filmdeki karakteri babasının hatırı için tanımadığı bir adamla evleniyor. Evlendiği adam kıza olan sevgisinden iki farklı insanmış gibi davranıyor. (Surinder oldukça dindar ve mütevazi, sakin, Raj ise hareketli, sosyal)Birbiri ile taban tabana zıt bir şekilde kızı tanımaya aslında kendini anlatmaya dayalı bir oyun. Kızın karşısına havalı bir şekilde çıkan dans partnerini yoksa evlendiği sakin, düzenli kocası mı hangisine aşık peki ya ikisi de aynı kişiyse. Oyunu bitiren filmin can alıcı sahnelerinden olan kızın dans partnerini beklerken karşısına kocasının gelmesi ve beraber dans etmeleri. Hint filmlerinde dans aşkı bir yana; kızın dans ederken yaşadıklarının aklına gelip iki karakterinde aynı olmasını anlaması şaşkınlıkla güzel bir sahneydi. Ancak şunu da belirtmem gerekir ki sevdiği için dans hareketlerini öğrenmek; ona kendini anlatmaya çalışmak yollarına çiçekler dökmek ve onun küçücük bir adımında dahi mutlu olmak bence Sharuk Khan oyunculuğunun etkileyici demek istiyorum. Filmin Haule Haule şarkısının Türkçe çevirisine bakmıştım. Yavaş yavaş adım atılmasını anlatan mutluluk şarkısı; Dance Pe Chance dans hareketlerinin öğretildiği şarkı bence dinlemeniz gereken eğlenceli şarkılardan.
İzlemesi eğlenceli; sıradanlıkta güzelliği en önemlisi de kalbin görmeyi dilemesi üzerine bir film. On yılda çok fazla romantik komedi filmleri olsa da şarkıları ile film arşivimizde bulunması gereken bir film. Güzel bir gün olsun... Yorumlarınızı beklerim.

50 yorum:

 1. SRK nın en sevdiğim filmlerinden biridir ve hatta benim için zirvede olan filmi budur duygusallığı yönünden.Şarkıları şahanedir ama hassasiyeti olanlar için filmin şarkılarından biri rahatsız edici olabilir -ki o şarkıda ki klip görselliği muazzam ve en çok hatırda kalıcı melodidir- o yüzden mırıldanmamak lazım sözlerini:) surinder Sihizm inancında olsa da:)

  anushka ise aldı yürüdü bu filmden sonra ,ki bana göre de jenarasyonun içinde parmakla gösterilecek kişilerdendir.

  yeşilçam gibi samimi ve güzel bir film,sıradan ve çok büyük vaatleri olan bir film olmasada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hindistan da çok fazla din çok belirgin bir sistem var bu durumun zorlayıcı yanları olduğunu filmlerden de hissediyoruz 😊 haklısınız... Çok büyük vaatleri olmasa da ben sevgisi için cabalayan, emek verilen bir film olarak izledim sevginin güzelliği diyelim anushka 😊 şu anda kendi markası var film ücreti açısından oldukca yüklü bir miktarlar istediği soyleniyor birazcık Hint filmi sektörü dedikodusu😄

   Sil
 2. taam seyretcem :) hint filmlerini seviyom zaten. bi de biraz kısa olsalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın ama şunu belirteyim izlediğim Hint filmlerinde de fark ettim ilk 1 saat gerçekten hızlı geçiyor ortalarda mutlaka bir yavaşlık aslında boşluk doldurma için illaki bir muzik dans oluyor😄 azıcık azaltılsa bence çok güzel olacak

   Sil
 3. İzlemedim ama mevsime uygun bir film gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😊 film arşivinde evet izledim güzel bir filmdi denilen filmlerden cidden

   Sil
 4. Izlemedim ama merak ettim, izleyecegim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😊 2008 yapımı bir film ama samimi bir film

   Sil
 5. I haven't seen this movie. Thanks for the information.

  Kisses

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bollywood film😊 thanks for your visiting my blog 😊

   Sil
 6. Filmi izlemek için notumu aldım, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim 😊 bloğumu ziyaretiniz için ...

   Sil
 7. I didn't know this film, but I'will see it
  Kisses ♡

  YanıtlaSil
 8. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlaSil
 9. Tanıtım ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. İzlemediğim bir filmdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim 😊 güzel bir gün sizinle olsun...

   Sil
 10. Love your review as always ))

  YanıtlaSil
 11. Hint filmlerini severim bunu da izleyeceğim. Teşekkürler. .

  YanıtlaSil
 12. En uygun zamanda izlemeyi düşünüyorum 🙂Teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. merak ettim bu filmi ilk fırsatta izleyeceğim
  sevgiler

  YanıtlaSil
 14. Imdb sı bu kadar yüksek bir filmi nasıl daha önce hiç duymadım şaşırdım şu an :) teşekkür ediyorum en kısa sürede izleyecegim��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2008 yapımı bir film 😊 teşekkür ederim blogunuzu takibe aldım

   Sil
 15. Ben kore ve hint filmlerinden neden hoşlanmıyorum hiç bilmiyorum. Hadi bunu da ekleyeyim listeye ama ilk önce kore izlemem lazım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kore filmleri içerisinden çok ince eleyip sık dokumak gerek onların dizileri daha iyi oluyor filmleri çok yavaş geliyor bana uzun uzun düşünceler o düşünceleri yorumlama şansı tanımadan bir anda başka bir ekran... Hint filmleri secenek açısından alternatifi daha çok 😊

   Sil
 16. Elinize sağlık, güzel bir anlatım olmuş. İzleyeceğim

  YanıtlaSil
 17. I dont know this sort of films they looks so good
  Have a great day

  YanıtlaSil
 18. Seviyorum Hint filmlerini izleyeceğim bunu da güzel anlatımınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 19. Não conheço muitos filmes indianos, mas sei que são filmes, que nos prendem a atenção, pelo seu lado estético, e cultural... dando-nos a conhecer muitos dos seus hábitos e tradições... parece-me mais uma excelente sugestão!
  Beijinhos
  Ana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim 😊 Hint filmlerinden sevdiğim filmleri paylaşmaya çalışıyorum 😊

   Sil
 20. I don't know indian movies, but looks good.
  Kisses!

  galerafashion.com

  YanıtlaSil